Tarihçe

Uluslararası bir tütün firması olan Imperial Tobacco'nun genel merkezi İngiltere'nin Bristol kentindedir.

Imperial Tobacco'nun temelleri, 1786 yılında Bristol'de kurulan WD&HO Wills tütün firması ile atıldı.

Amerikan tütün endüstrisinin 20. yüzyılın başında güç kazanması sonrasında, 1901 yılında WD&HO Wills, aralarında John Player&Sons firmasının da bulunduğu 12 aile şirketi ile birleşerek Imperial Tobacco'yu kurdu.

Imperial Tobacco'nun tarihi, Hanson Yatırım Fonu tarafından devralınmasından on yıl sonra, 1996 yılında kurumsal bağımsızlığına yeniden kavuşmuş ve şirketin hisseleri Londra Borsası'nda işlem görmeye başlamıştır.

1987 ile 1995 yılları arasında verimlilik neredeyse üç katına çıktı, marka portföyü yeniden yapılandırıldı ve pazar payı arttı. Yönetim yurt dışındaki kârlı pazarlarda Imperial'ın konumunu güçlendirmek için büyük bir çaba sarf etti.

Imperial 1996'dan beri yeni teknolojilere büyük yatırımlar yapıyor. Sadece Birleşik Krallık'taki Horizon Nottingham fabrikası için 170 milyon Sterlin harcandı.

Şirketin verimli üretim tabanı, uluslararası başarısını daha da büyüttü.

1997 başlarında Imperial, dünyanın bir numaralı sarma sigara kâğıdı üreticisi Rizla'yı bünyesine kattı. Imperial, 1998'de Hollanda merkezli tütün şirketi Douwe Egberts Van Nelle ile onun ünlü Drum, Van Nelle, Amphora ve Winner marka sarma sigara ve pipo tütünü markalarını satın aldı.

Bu çapta şirketleri bünyesine katması Imperial'ın Avrupa'daki konumunu daha da güçlendirdi ve ürün grubu içindeki dağıtım kapasitesini artırdı.

Imperial Tobacco, dünya genelindeki başarılarını daha da artırmak için şirket satın almaları ile genişlemeye devam etti. Eylül 1999'da, Avustralya ve Yeni Zelanda'da kaliteli sigara, sarma sigara tütünü ve sarma kâğıdı markaları portföyü ile Yeni Zelanda'nın Petone kentinde yeni bir fabrika satın alındı ve böylece Pasifik Ülkeleri pazarında önemli bir konuma ulaşıldı.

Eylül 2000'de, Belçikalı sarma tütün üreticisi Baelen Group, bir ay sonrasında da Almanya merkezli bir sarma kâğıdı ve filtre üreticisi olan EFKA Group, Imperial Tobacco bünyesine dahil edildi. Aralık 2000'de, Imperial'ın satış otomatı yan kuruluşu olan Sinclair Collis, Mayfair Vending'i satın aldı.

2001 başlarında Imperial, 179 milyon Sterlin karşılığında Tobaccor'un yüzde 75 hissesini satın alacağını ilan etti. Daha sonra bu oran yüzde 87,5'e yükseldi ve kalan yüzde 12,5'lik hissenin de Aralık 2005'te devredilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Tobaccor, Sahra Altı Afrika'da en büyük ikinci üretici ve distribütör olmasının yanı sıra, Vietnam'da da faaliyetlerini büyütmeye devam ediyor.

Bu gelişme, Imperial'ın Afrika kıtasındaki gücünü büyük ölçüde artırdı ve Asya'da daha da büyümek için bir başlangıç oluşturdu.

Imperial, Ağustos 2001'de Marlboro, Raffles ve Chesterfield sigaralarının Birleşik Krallık'taki dağıtımı ve satışı konusunda Philip Morris International'la bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Dünyada en çok satılan Amerikan harmanı sigarası olan Marlboro'nun, Imperial'ın Birleşik Krallık'ta sattığı Virjinya harmanı sigara portföyüne büyük katkısı oldu.

Mayıs 2002'de Imperial, Almanya merkezli bir uluslararası tütün şirketi olan Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH'nin yüzde 90,01 hissesini satın aldı. Bu satın alma Imperial'ın faaliyetlerindeki stratejik gelişimi ortaya koydu ve global bir tütün şirketi olma konusundaki kararlılığını daha da pekiştirdi.

Reemtsma'nın, Almanya, Orta Avrupa, Doğu Avrupa ve Asya'daki güçlü pazar konumları, Imperial'ın Birleşik Krallık, Batı Avrupa, Okyanusya ve Afrika'nın başlıca pazarlarındaki gücünü doğal bir şekilde tamamlamış oldu.

Imperial, satın alma sırasında imzalanan opsiyonlu sözleşmedeki hakkını kullanarak, 2004 yılında Reemtsma'daki kalan hisseleri de satın aldı.

Mayıs 2004'te Imperial, Kanadalı filtre üreticisi CTC Tube Company'nin faaliyetlerini ve varlıklarını devraldı. Bu alım Grubun büyüyen kâğıt ve filtre pazarlarındaki konumunu güçlendirdiği gibi, geniş ve çok ürünlü portföyünü daha da büyüttü.

2005 yılında, Imperial Tobacco, snus üretimi yapan İsveçli Skruf firmasına yatırım yaptı. Bir sonraki yıl ise, Norveçli tütün ürünleri ve aksesuarları distribütörü Gunnar Stenberg AS şirketini satın aldı.

2006 yılında ise uluslararası bir marka olan Davidoff'un tüm marka hakları satın alındı.

Imperial Tobacco, 2007 yılında Amerika'nın en büyük dördüncü sigara üreticisi olan Commenwealth Brands'i, Haziran 2008'de ise dünyanın en büyük 5. sigara üreticisi ve puroda dünya lideri olan Altadis'i satın aldı.

Imperial Tobacco'nun satın almalar sonrası hızlı entegrasyon ve geri dönüşler alma konusunda başarılı bir geçmişi vardır. Bu anlamda Imperial Tobacco, stratejik ve finansal kriterlerine uygun yeni birleşme ve satın almalara da açıktır.

1997 yılından beri Imperial Tobacco satın alma ve birleşmeler için toplan 17 milyar pound harcamıştır.

Ayrıntılı bilgi için http://www.imperialtobacco.co.uk/index.asp?page=43